Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Czytamy: pierwiastek kwadratowy z liczby 4 lub pierwiastek drugiego stopnia z liczby 4. Czytamy: pierwiastek sześcienny z liczby 8 lub pierwiastek trzeciego stopnia z liczby 8.

Pierwiastkowanie i potęgowanie wykonujemy w kolejności działań przed mnożeniem i dzieleniem.

Więcej na temat potęg i pierwiastków dowiesz się w klasie II.

Zadanie 1

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Najpierw potęgowanie.

Zadanie 2

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia.

Zadanie 3

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Najpierw działanie w nawiasie.

Zadanie 4

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Najpierw potęgowanie. Teraz dzielenie (mnożę pierwszy ułamek przez odwrotność drugiego). Sprowadzam do wspólnego mianownika.

Zadanie 5

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Potęgowanie i pierwiastkowanie wykonuję jako pierwsze, liczby mieszane zamieniam na ułamki niewłaściwe.

Zadanie 6

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Najpierw potęgowanie i pierwiastkowanie. Odejmowanie zastępuję dodawaniem liczby przeciwnej.

Zadanie 7

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Wykonuję działanie pod pierwiastkiem oraz potęgowanie w nawiasie kwadratowym. Odejmowanie zastępuję dodawaniem liczby przeciwnej.

Zadanie 8

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. W liczniku wykonuję działanie pod pierwiastkiem. Główną kreskę ułamkową zastępuję dzieleniem. Najpierw dzielenie.

Zadanie 9

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Wykonuję potęgowanie w liczniku oraz pierwiastkowanie w mianowniku. Kreskę ułamkową zastępuję dzieleniem.

Zadanie 10

Przykłady pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia. Najpierw dzielenie.