Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias

Przykład 1

Wyłącz wspólny czynnik przed nawias:

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Wspólnym czynnikiem jest 5, sprawdzenie.

Ważne

Zauważ, że wyłączając wspólny czynnik przed nawias zamieniasz sumę na iloczyn:

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Suma algebraiczna. Iloczyn, bo ostatnim działaniem do wykonania będzie mnożenie.

Zapamiętaj!

Wyłączanie czynnika przed nawias jest jednym ze sposobów zamiany sumy na iloczyn.

Inne sposoby poznasz później.

Zadanie 1

Wyłącz wspólny czynnik przed nawias (lub zamień sumę na iloczyn)

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Wspólnym czynnikiem jest 4. Wspólnym czynnikiem jest 3x. Z liczb wyłączamy najczęściej największy wspólny dzielnik tych liczb, a z liter tę, która występuje w każdym wyrazie sumy (wyłączamy w najniższej potędze w jakiej występuje). Wspólnym czynnikiem jest 3a (wg zasady podanej wyżej). Wspólnym czynnikiem jest xy. Stosuję zasadę podaną w punkcie b): największy wspólny dzielnik liczb 5, 10, 15 to 5, z liter wyłączam tę, która występuje w każdym wyrazie sumy (w najniższej potędze, w jakiej występuje), czyli a, zatem wspólny czynnik to 5a. Największy wspólny dzielnik liczb 4, 8, 12 to 4; litera, która występuje w każdym wyrazie sumy to b, więc 4b wyłączam przed nawias. Wspólnym czynnikiem będzie 16b. Stosując zasadę podaną w punkcie b) wspólnym czynnikiem będzie 5x2y.

Zadanie 2

Wyłącz wspólny czynnik poza nawias (lub zamień sumę na iloczyn):

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias. Wspólnym czynnikiem jest (a - b), występuje w każdym wyrazie sumy. Wspólnym czynnikiem jest (z + m). Wspólny czynnik to (x + 1). Wspólny czynnik to (x + 3).