Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Dzielenie ułamków (na poziomie ucznia klasy 6)

Dzielenie ułamków. Liczba, liczba odwrotna. Nie istnieje odwrotność 0! Nie wolno dzielić przez 0!

Przykład 1

Dzielenie ułamków. Przepisujemy pierwszą liczbę. Zamieniamy znak dzielenia na mnożenia. Odwracamy drugą liczbę. Skracamy na krzyż: 15 i 3 przez 3, 4 i 16 przez 4. Mnożymy liczniki, mnożymy mianowniki Wyciągamy całości.

Przykład 2

Dzielenie ułamków. Przepisujemy pierwszą liczbę. Zamieniamy znak (:) na (x). Piszemy odwrotność drugiej liczby. Skracamy na krzyż: 5 i 25 przez 5. Mnożymy liczniki, mnożymy mianowniki.

Przykład 3

Dzielenie ułamków. Przepisujemy pierwszą liczbę. Zamieniamy znak (:) na (x). Piszemy odwrotność drugiej liczby. Skracamy na krzyż: 4 i 2 przez 2.

Przykład 4

Dzielenie ułamków. Zamieniamy liczby mieszane na ułamki. Przepisujemy pierwszą liczbę. Zamieniamy znak (:) na (x). Odwracamy drugą liczbę. Skracamy 50 i 14 przez 2. Mnożymy liczniki, mnożymy mianowniki. Wyciągamy całości.

Przykład 5

Dzielenie ułamków. Zamieniamy na ułamki. Zamieniamy dzielenie na mnożenie przez odwrotność drugiej liczby. Skracamy 16 i 8 przez 8. Mnożymy liczniki, mnożymy mianowniki. Wyciągamy całości.

Przykład 6

Dzielenie ułamków. Zamieniamy na ułamki. Zamieniamy dzielenie na mnożenie przez odwrotność drugiej liczby. Mnożymy liczniki, mnożymy mianowniki. Wyciągamy całości. Skracamy ułamek 4/126 przez 2.