Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Przykład 1

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 5. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 8. Odejmujemy liczniki, mianownik pozostaje bez zmian.

Przykład 2

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy do wspólnego mianownika, jest nim 24. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 2. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki, mianownik pozostaje bez zmian.

Przykład 3

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika, jest nim 45. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 5. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 4

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 7 x 6 = 42. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 6. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 7. Od 6 nie odejmiemy 35, więc 1 całość z 7 całości zamieniamy. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 5

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 8 x 3 = 24. Rozszerzamy ułamek, mnożąc licznik i mianownik przez 3. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 8. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.

Przykład 6

Odejmowanie ułamków o różnych mianownikach. Wspólny mianownik to 36. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 4. Mnożymy licznik i mianownik ułamka przez 3. 7 16/36 = 6 52/36, czyli 1 całość z 7 zamieniamy na części 36. Odejmujemy całości, odejmujemy liczniki.